top of page

Panettone Ekmeği Atölyesi

Panettone_-_Nicolettone_2017_-_IMG_7085_(31752542285)_edited.jpg

Panettone, kökeni 15.yy İtalya – Milano’suna dayanan kek gibi bir ekmek türüdür. Yapımı oldukça sabır istemektedir. 2 günlük bir hazırlık aşamasından sonra nihai hamura ulaşılmaktadır.

 

Panettone’ nin anlamı, Pan de Tonie (Tonie’ nin ekmeği)’dir.Tonie ile ilgili duymuş olduğum hikayelerden biri şöyle:

15.yy Milano Dükünün bir daveti için hazırlanan baş aşçı tüm hazırlıkları dört dörtlük yamasına rağmen tatlıyı yakar. Aşçı yamağı olan Tonie, baş aşçıyı kurtarmak için kendine yapmış olduğu bu ekmeği pişirmeyi teklif eder. Sonuç mükemmeldir. Dük yapılan bu tatlının adını sorar. Baş aşçı, Pan de Tonie der. Günümüze kadar Panettone olarak değişe gelir.

Bir de fırıncının kızını kandırmak için bu ekmeği yapan bir Tonie vardır.Fırıncıyı kızını kendisine vermesi için ikna etmesi gereken Tonie bu ekmeği yapar. Halk tarafından çok sevilen ekmek, fırıncının işlerini arttırır. Ekmek Tonie ‘nin ismi ile kalır.

 

Özellikle yılın son zamanlarında Noel’de, yeni yıl kutlamalarında yenilmek için yapılmaktadır. Avrupa kıtasında, Güney Amerika, İngiltere, Avustralya ve Kanada’da sevilerek tüketilmektedir.

 

Özel gün ekmekleri arasında yer alan bu ekmeğin, içindeki malzemelerin sembolik anlamlar taşıdığı bilinmektedir.Kuru üzüm para, portakal şekerlemeleri aşk, limon kabuğu sağlık anlamlarına geliyor. E daha ne olsun? Yılbaşında, bu lezzet dolu ekmeği sevdiklerinize yapmak istemez misiniz?

 

 

Panettone Eğitimi, 1 gün olup,  10 - 15:00 arasıdır.

 

Eğitim yeri; Caferağa Mah. Generel Asım Gündüz Cad.Sakızgülü sok. Hasan Beşer İş Merkezi No:35 D:13 Kat:4 Kadıköy İstanbul

 

Eğitmen Şef: Türkan KAVİ

 

Konum ve randevu almak için internet sitemiz (kadikoymutfak.com), Whatsapp hattımız (533 680 81 00) ya da instagramdan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Öğreneceklerimiz

Panettone, yapımı aşama aşama gerçekleşen bir ekmek.

·         Stiff Starter yapımı

·         İlk Hamur yapımı

·         Son Hamur yapımı

·         Mayalandırma

·         Pişirme

·         Soğutma

Üreteceklerimiz

·         Panettone

 

Ücret ve Kayıt

Atölye ücreti : 2000 TL dir.

 

Kaydınızın yapılabilmesi için, çalışma ücretini aşağıdaki banka hesabına “Kadıköy Mutfak Günün Atölyesi” açıklaması ile yollamanız ve ilgili dekontu turkan.kavi@kadikoymutfak.com adresine “KATILIM ÜCRETİ DEKONTU” açıklaması ile email atmanız rica edilecektir.

Türkan Kavi

Ziraat BANKASI Örnek Mahallesi Şubesi

TR 1200 0100 2123 1183 7952 5002

Katılımcılar, email yollama sıralarına göre önceliklendirilecektir, yani ilk 3 email sahibi web sitemizde duyurulan ilk atölye tarihine katılım gerçekleştireceklerdir. Emailiniz alınınca yeriniz ayrılacaktır ve akabinde de tarafınıza tarih teyidi içeren bir email atılacaktır.

Bir sonraki çalışmanın tarihi, @kadikoymutfak hesabından instagram’da ve de www.kadikoymutfak.com  web sayfamızdan duyurulacaktır.

Ayrıca bu hesaplarımızdan aktivitelerimiz ve üretilen ürünlerin takibini yapabilirsiniz.

bottom of page